Acm.nl gebruikt cookies om het gebruik van de website te analyseren en het gebruikersgemak te verbeteren. Lees meer over cookies

Verwijzing besluit lange-termijnindekking FCA NorNed naar ACER

De ACM heeft ACER gevraagd een besluit te nemen voor de biedzonegrens NO2-NL in het kader van artikel 30, tweede lid, van de Forward Capacity Allocation Verordening (FCA Verordening). De Noorse toezichthouder NVE-RME heeft de EFTA Surveillance Authority (ESA) gevraagd een besluit te nemen.

Aanleiding

In 2021 is de FCA Verordening voor lange-termijnindekking van toepassing geworden in Noorwegen na de opname ervan in de Overeenkomst betreffende de Europese Economische Ruimte (EEA Agreement). Recent is ook de biedzonegrens tussen Noorwegen en Nederland (NO2-NL) toegevoegd aan de Hansa capaciteitsberekeningsregio. Als gevolg daarvan moesten de ACM en de Noorse toezichthouder, NVE-RME, op grond van artikel 30 van de FCA Verordening gecoördineerde besluiten nemen voor de biedzonegrens NO2-NL over het wel of niet introduceren van lange-termijntransmissierechten of andere producten voor zoneoverschrijdende lange-termijnindekking.

In het kader van dit onderzoek hebben de ACM en NVE-RME onder meer een consultatie uitgevoerd naar de behoefte van marktpartijen aan instrumenten waarmee ze zich kunnen indekken (hedgen) tegen prijsschommelingen op de elektriciteitsmarkt. Uit het onderzoek van de ACM blijkt dat er onvoldoende grond is om te kunnen concluderen dat er voldoende indekkingsmogelijkheden zijn voor de Nederlandse biedzone. Uit het onderzoek van NVE-RME volgt dat er evenmin te weinig indekkingsmogelijkheden zijn in de Noorse biedzones. Uit de FCA Verordening volgt dat NVE-RME en de ACM daarom een gecoördineerd besluit moeten over voor het invoeren van lange-termijntransmissierechten of andere producten voor zoneoverschrijdende lange-termijnindekking.

De ACM en NVE-RME verschillen van mening over wat de beste oplossing is in deze zaak. Daardoor is het niet gelukt om een gecoördineerd besluit te nemen en heeft de ACM de zaak op 16 augustus 2024 naar ACER verwezen. De verwijzingsbrief met een uitgebreidere uitleg van de standpunten van de ACM en NVE-RME, en de bijgevoegde liquiditeitsbeoordeling zijn hieronder te vinden. NVE-RME heeft op 19 augustus 2024 haar verwijzing naar de ESA gestuurd.


Documenten

We doen ons best om documenten toegankelijk te maken. Helaas lukt dat niet altijd. Kunt u de tekst van een document op onze website niet lezen met een schermlezer of kunt u de kleuren van grafieken niet onderscheiden? Stuur ons een email. We nemen binnen een week contact met u op. En we proberen u binnen 4 weken een toegankelijke versie te sturen.

Bijlagen

We doen ons best om documenten toegankelijk te maken. Helaas lukt dat niet altijd. Kunt u de tekst van een document op onze website niet lezen met een schermlezer of kunt u de kleuren van grafieken niet onderscheiden? Stuur ons een email. We nemen binnen een week contact met u op. En we proberen u binnen 4 weken een toegankelijke versie te sturen.

Zie ook

Terug naar boven