Voorstel codewijziging publicatietijdstip biedprijs balanceringsenergie
De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft van Netbeheer Nederland (NBNL) een codewijzigingsvoorstel ontvangen tot wijziging van artikel 10.48 van de Systeemcode elektriciteit. Het voorstel betreft de aanpassing van het publicatietijdstip van de biedladder voor balanceringsenergie.
NBNL geeft aan dat zij door middel van dit voorstel het risico op prijsbeïnvloeding in de balanceringsenergiemarkt wil verminderen. NBNL benoemt enkele punten die tezamen zorgen voor het risico op prijsbeïnvloeding. Zo geeft NBNL aan dat de algoritmische handel toeneemt, de balanceringsenergiemarkt volatieler wordt en de granulariteit van de biedladderpublicatie van aFRR afgelopen jaren is verhoogd. Daarnaast heeft NBNL een ander codewijzigingsvoorstel bij de ACM ingediend waarin opnieuw een verhoging van de granulariteit wordt voorgesteld (namelijk het codewijzigingsvoorstel schaarstebeprijzing).
NBNL probeert het risico op prijsbeïnvloeding te verminderen door de biedprijzen pas te publiceren op het moment dat de biedingen voor het betreffende kwartier vast zijn. Dit zorgt ervoor dat marktpartijen hun biedprijs niet meer kunnen aanpassen voor het betreffende kwartier naar aanleiding van biedprijzen van anderen.