Acm.nl gebruikt cookies om het gebruik van de website te analyseren en het gebruikersgemak te verbeteren. Lees meer over cookies

Voortgangsdashboard, bestuurlijke afspraken en verbeterplannen netbeheerders

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) publiceert een voortgangsdashboard waarop te zien is of netbeheerders de maatregelen om netcongestie te verminderen volgens afspraak invoeren. Daarnaast publiceert de ACM de ondertekende bestuurlijke afspraken tussen de netbeheerders en de ACM. Met deze bestuurlijke afspraken committeren de netbeheerders zich aan het nakomen van de door henzelf, op verzoek van de ACM, opgestelde verbeterplannen. De ACM publiceert ook de publiekssamenvattingen van de door de netbeheerders ingediende verbeterplannen.

Voortgangsdashboard

Het voortgangsdashboard geeft aan wanneer netbeheerders toegezegd hebben congestiemanagementproducten aan te bieden en toe te passen, wanneer zij alternatieve transportrechten aan afnemers in hun verzorgingsgebied kunnen aanbieden en wanneer netbeheerders inzicht in hun netgebruik verbeteren.. De ACM houdt er toezicht op dat de netbeheerders de verbeterplannen nakomen en zal hier ieder kwartaal over publiceren met een dashboard. Dit dashboard wordt de komende tijd uitgebreid.

In het dashboard zijn de volgende onderdelen opgenomen:

  • Netinzicht: (Realtime) inzicht in de belasting, capaciteit en status van het elektriciteitsnet dat essentieel is voor het efficiĆ«nt aanbieden van de onderstaande producten.
  • Afstemmingsbeleid: Afspraken tussen netbeheerders waardoor de afstemming tussen netbeheerders onderling gestandaardiseerd is en zo soepel mogelijk verloopt.
  • CBC: Een Capaciteitsbeperkingscontract is een afspraak tussen een grootverbruiker en een netbeheerder. Het bedrijf belooft om (vrijwillig en tijdelijk) minder stroom af te nemen of terug te leveren aan het elektriciteitsnet op momenten dat dit overbelast dreigt te raken, in ruil voor een vergoeding.
  • CSC: Een capaciteitssturingscontract is een flexibele overeenkomst tussen een netbeheerder en een grootverbruiker (zoals een bedrijf met zonnepanelen of batterijen) om het elektriciteitsnet op drukke momenten te ontlasten.
  • Redispatch: Als er lokaal een piek in stroomverbruik of teruglevering ontstaat, vragen netbeheerders marktpartijen (zoals bedrijven) om hun productie of verbruik tijdelijk aan te passen in ruil voor een vergoeding.
  • GroepsCBC/CSC: Een contract waarmee een groep bedrijven afspreekt om gezamenlijk (of als collectief) het stroomverbruik of de teruglevering tijdelijk te verminderen op momenten dat het elektriciteitsnet overbelast dreigt te raken.
  • Congestieverzachters: Partijen die door middel van batterijsystemen of WKK-installaties zorgen dat netcongestie vermindert door extra transportcapaciteit op het net vrij te laten komen.
  • TBTR: Een contractvorm voor de midden- en laagspanningsnetten waarmee grootverbruikers het recht krijgen om op vooraf afgesproken, vaste tijdsblokken elektriciteit af te nemen of terug te leveren.
  • TDTR: Een contractvorm aangeboden door TenneT waarbij de afnemer minimaal 85% van de tijd gebruik kan maken van zijn maximale transportrecht. De overige 15% kan TenneT het transport beperken of afsluiten om het stroomnet te ontlasten.
  • VVTR: Een contractvorm waarbij de afnemer geen gegarandeerd recht op transport heeft. Het is volledig afhankelijk van de actuele belasting op het elektriciteitsnet.

De afspraken die met de netbeheerders zijn gemaakt zijn individuele afspraken per netbeheerder. In de verbeterplannen heeft elke netbeheerder aangeven wanneer ze de genoemde producten aan kan bieden. De ACM ziet er op toe dat netbeheerders zich aan deze afspraken houden.


Documenten

We doen ons best om documenten toegankelijk te maken. Helaas lukt dat niet altijd. Kunt u de tekst van een document op onze website niet lezen met een schermlezer of kunt u de kleuren van grafieken niet onderscheiden? Stuur ons een email. We nemen binnen een week contact met u op. En we proberen u binnen 4 weken een toegankelijke versie te sturen.

Zie ook

Terug naar boven