Acm.nl gebruikt cookies om het gebruik van de website te analyseren en het gebruikersgemak te verbeteren. Lees meer over cookies

Codebesluit inkoopprocedure niet-frequentiegerelateerde ondersteunende diensten

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een besluit genomen over het voorstel van Netbeheer Nederland tot wijziging van de Systeemcode elektriciteit 2026 (Systeemcode).

De wijzigingen zien op de vastlegging van de inkoopprocedures voor twee niet-frequentiegerelateerde ondersteunende diensten (NFOD’s) namelijk (i) blindvermogen voor spanningsregeling in stationaire toestand en (ii) blackstartmogelijkheden.

Blindvermogen voor spanningsregeling in stationaire toestand wordt gebruikt om de spanning in het net van TenneT binnen de gewenste bandbreedte te houden. Blackstartmogelijkheden worden ingekocht om na een volledige stroomuitval de elektriciteitsvoorziening weer op te kunnen bouwen.

Per 1 januari 2026 is de Energiewet inwerking getreden. Op basis van artikel 3.28 van de Energiewet moeten de transmissie- en distributiesysteembeheerders NFOD’s inkopen via transparante, niet-discriminerende en marktgebaseerde procedures. Artikel 3.119 van de Energiewet schrijft voor dat een transmissie- of distributiesysteembeheerder bij de inkoop van ondersteunende diensten methoden of voorwaarden toepast die vooraf door de ACM zijn goedgekeurd. NFOD’s vallen onder de definitie van ondersteunende diensten in de Energiewet. Daarom moeten de inkoopprocedures voor NFOD’s in de Systeemcode worden vastgelegd.

Blindvermogen voor spanningsregeling in stationaire toestand en blackstartmogelijkheden worden momenteel al ingekocht, waardoor specifiek voor deze twee NFOD’s nu een inkoopprocedure moet worden opgenomen in de Systeemcode.

De ACM heeft het voorstel beoordeeld en komt tot de conclusie dat de inkoopprocedures transparant, niet-discriminerend en marktgebaseerd zijn.

Kan ik in bezwaar gaan tegen het besluit van ACM?

Als u belanghebbende bent, dan kunt u in bezwaar gaan bij de ACM. De ACM moet uw bezwaarschrift binnen zes weken nadat het besluit bekendgemaakt is, hebben ontvangen.

Waar kan ik de huidige versie van de codes vinden?

Welke stappen doorloopt een codewijzigingsvoorstel voordat ACM een besluit neemt?

Gerelateerde onderwerpen