Acm.nl gebruikt cookies om het gebruik van de website te analyseren en het gebruikersgemak te verbeteren. Lees meer over cookies

Mobiele markt ziet lichte daling

In het kort

  • Hoeveelheid mobiele data lijkt af te vlakken
  • Glasvezelinternet blijft groeien
  • Aantal belminuten op vaste lijn stabiel

Na een sterke toename tijdens de voorgaande kwartalen lijkt de groei in het gebruik van mobiele data af te vlakken. In het eerste kwartaal van 2026 daalde het gebruik van mobiele data licht ten opzichte van het vorige kwartaal en is het terug op het niveau van kwartaal 3 2025. Ook het aantal mobiele abonnementen, mobiel gebelde minuten en sms-berichten daalde. Het aantal glasvezelabonnementen en het aantal bundels waarbij vaste diensten worden gecombineerd met mobiel blijven toenemen. Dit blijkt uit de ACM Telecommonitor (externe website) over het eerste kwartaal van 2026.

De daling van het aantal sms-berichten (-6,1%) past in een trend die al langer zichtbaar is. Het aantal mobiele belminuten daalt dit kwartaal met -2,7% maar is over de langere termijn stabiel. De afname in mobiele abonnementen (-1,7%) en dataverbruik (-1,4%) vormen wel een breuk met eerdere kwartalen. KPN en Odido blijven met 25-30% mobiele markleider. Wanneer wordt gekeken naar dataverbruik is het marktaandeel van Odido gestegen van 45-50% naar 50-55%. Odido is daarmee gemeten naar data de grootste.

De markt voor vaste telefonie blijft afnemen. In het eerste kwartaal waren er 3,69 miljoen vaste aansluitingen, een afname van 1,63% ten opzichte van voorgaand kwartaal. Opvallend is dat het aantal belminuten via een vaste verbinding voor het derde kwartaal op rij stabiel is en zelfs een lichte stijging laat zien.

Internet

Het aantal internetabonnementen op glasvezel steeg met iets meer dan 2% tot 3,49 miljoen, terwijl het aantal abonnementen via de kabel (-2,27%) en het kopernetwerk (-3,76%) verder daalde. De bandbreedte per huishouden blijft toenemen. In het eerste kwartaal steeg het aandeel huishoudens met een aansluiting van ten minste 100 Mbps tot 91,6%. Deze stijging zit hoofdzakelijk in een toename van het aantal eindgebruikers dat internet met een snelheid van 1 Gb/s of hoger afneemt.

Glasvezel blijft groeien

Het aantal glasvezelaansluitingen blijft toenemen. Inmiddels telt Nederland nu iets meer dan 9 miljoen aansluitingen. Hiervan zijn 3,68 miljoen aansluitingen in gebruik. Het gebruik van het kopernetwerk blijft teruglopen (-4,23%).

Het aantal geactiveerde glasvezelaansluitingen is ten opzichte van de beschikbare glasvezelaansluitingen iets afgenomen. Dit komt mede doordat er soms meerdere aansluitingen per adres beschikbaar zijn. De ACM vindt dit een positieve ontwikkeling, omdat mensen dan kunnen kiezen tussen verschillende glasvezelaanbieders. Ook zorgt deze ‘overbouw’ ervoor dat telecomaanbieders zonder eigen vast netwerk minder afhankelijk van de netwerkbedrijven zijn.

Over de monitor

Elk kwartaal publiceert de ACM de Telecommonitor. Hierin worden de trends in de telecomsector weergegeven. Voor de Telecommonitor verstrekken de grootste partijen in de sector periodiek gegevens over hun activiteiten. De ACM controleert deze gegevens en houdt zo een vinger aan de pols bij de ontwikkelingen op de diverse markten. De cijfers vormen een belangrijke basis voor de marktanalyses van de ACM. De trends worden weergegeven in een interactief dashboard. In dit dashboard kunnen gebruikers een periode selecteren vanaf 2013 om de marktcijfers van de telecommarkt te bekijken. Daarnaast kunnen gebruikers meer informatie krijgen over de gepresenteerde cijfers door de muis op de interactieve elementen te houden.

Zie ook

Terug naar boven