Goedkeuring voorstel wijziging bepaling LFC-blokken op basis van artikel 141 van de GL SO
De ACM keurt het voorstel van TenneT TSO B.V. (TenneT) voor wijziging van de bepaling van de LFC-blokken op basis van artikel 141 van de GL SO goed.
Het voorstel van TenneT is een gezamenlijk voorstel van de CE TSO's voor wijziging van de bepaling van de LFC-blokken op basis van artikel 141 van de GL SO en bevordert de vrije handel in elektriciteit in Europa. Dat draagt bij aan een betaalbare, betrouwbare én duurzame energievoorziening
SO Verordening
Op 14 september 2017 is Verordening (EU) 2017/1485 van de Commissie van 2 augustus 2017 tot vaststelling van richtsnoeren betreffende het beheer van elektriciteitstransmissiesystemen (hierna: SO-verordening), in werking getreden. Deze verordening heeft als doel om de operationele veiligheid, de kwaliteit en stabiliteit van het nauw verbonden Europese transmissiesysteem te waarborgen en om de efficiënte werking van de Europese interne elektriciteitsmarkt en de integratie van duurzame energie te ondersteunen. Hiertoe worden gedetailleerde voorschriften gesteld aan transmissiesysteembeheerders en andere netbeheerders ten aanzien van operationele veiligheid, gegevensuitwisseling, planning, training van medewerkers, coördinatie van niet-beschikbaarheid en het opstellen van kaders voor frequentieregeling en de inzet van reserves. Op grond van de SO-verordening moeten de transmissiesysteembeheerders binnen (delen van) de Europese Unie diverse voorstellen ontwikkelen en ter goedkeuring voorleggen aan hun eigen regulerende instanties (in Nederland is dit de ACM).
Voorstel van de CE TSO's voor wijziging van de bepaling van de LFC-blokken op basis van artikel 141 van de GL SO
De transmissiesysteembeheerders van een synchroon gebied moeten volgens artikel 141 van de SO Verordening een voorstel doen voor de bepaling van de LFC-blokken. Door toetreding van de Baltische staten aan het synchrone gebied continentaal Europa (CE) moet het desbetreffende Baltische LFC-blok toegevoegd worden aan het bestaande overzicht. CE TSOs hebben daartoe een voorstel gedaan.
Op 30 januari 2025 ontving de ACM het desbetreffende voorstel voor wijziging van de bepaling van de LFC-blokken op basis van artikel 141 van de GL SO van TenneT.
Goedkeuring
In het besluit van 24 juni 2025 keurt de ACM het voorstel van de CE TSO's voor wijziging van de bepaling van de LFC-blokken op basis van artikel 141 van de GL SO goed. De ACM concludeert dat niet is gebleken dat het voorstel in strijd is met de bepalingen van de SO Verordening.
De regulerende instanties van de regio hebben elkaar geraadpleegd en gezamenlijk overeenstemming bereikt over de goedkeuring.
Kan ik bezwaar maken tegen het besluit van ACM?
Als u belanghebbende bent, dan kunt bezwaar maken bij de ACM. De ACM moet uw bezwaarschrift binnen zes weken nadat het besluit is bekendgemaakt, hebben ontvangen.